Jdi na obsah Jdi na menu
 


Daniel Dae Kim

28. 6. 2007

Ztraceni: Starostlivý manžel Jin – Daniel Dae Kim

Ztraceni: Starostlivý manžel Jin – Daniel Dae Kim
V nedělní epizodě Jin zjistil, že je jeho žena těhotná, i když spolu podle lékařů nemohou mít děti. Kdo je jeho představitel? A jak moc je mu podobný?

Když pocházíte z Jižní Koreje, máte v Hollywoodu problém. Jste automaticky zaškatulkován a do klína vám budou padat většinou jen role anonymních Asiatů, kteří na plátně vydrží sotva pár sekund, než je někdo odpráskne. Daniel Dae Kim (38), nebo DDK, jak mu familiérně říkají fanoušci, se sice narodil v Jižní Koreji, ale vyrostl v americké Pennsylvánii. Tam vystudoval střední školu, také i vysokou a diplom má z politické vědy a divadla. Což jsou dost odlišné obory, ale Daniel se chtěl nejspíš pojistit. Kdyby mu nevyšlo herectví, mohl to zkusit alespoň v politice. A když ani to ne, klidně by mohl dělat analytika politické situace.

To ale zdaleka nebyla jediná kariéra, o které uvažoval. Ačkoliv po dokončení vysoké školy fungoval v improvizačním divadelním komediálním kroužku, jezdil s ním po různých amerických městech a měl velký úspěch, stále uvažoval, zda se nedat na dráhu investičního bankéře. Tam jsou přeci jen lepší peníze na zabezpečení rodiny, nežli u improvizačního divadla. Přesto s jeho působením u divadla jeho láska k herectví neustále rostla. „Být v jedné místnosti s divákem, to je neopakovatelný pocit. Máte ihned zpětnou vazbu. Ihned víte, co se divákovi líbí a co ne. Dobíjí mě to strašně moc energií."Zato u filmu se zatím za celou svou kariéru prosadit nedokázal. Pokaždé byl odstrčen do maličkých roliček někde v pozadí, možná sem tam pronesl jednu větu a když už získal roli ve velkofilmu Spider-Man 2, pouze v laboratoři doktora Octaviuse zmáčkne jedno tlačítko a řekne asi dvě slova. To byl jeho úděl. Zato v televizi mu to šlo už o poznání lépe. Párkrát se objevil ve vedlejší roli v Pohotovosti, v seriálu Angel a celé dvě sezony dokonce vydržel jako agent protiteroristické jednotky v seriálu 24 hodin. I když během těch dvou sezon měl celkem prostor asi na deset minut na obrazovce.

Pak ale přišla role jeho kariéry. Dostavil se na casting na roli Jihokorejce Jina v seriálu Ztraceni a roli získal. Je to vlastně úplně poprvé, co hraje Asiata se stejným místem narození, jako má on sám. „Hrál jsem už Číňany, Japonce, Vietnamce, snad všechny možné Asiaty. Ale Jihokorejce ještě nikdy a už to mě na té roli lákalo," říká herec. Nikdy ale nečekal, že by měl seriál tak velký úspěch, a i díky jeho zpočátku poměrně nepatrné roli se z něj stala hvězda. „Vždycky doufáte v nějaký úspěch, ale nic se nedá srovnat s tím, co přišlo se Ztracenými."

Navíc získal roli, která je plná rozporů. Jin má problémy se svou manželkou, protože každý pochází z jiného světa. Ona je z bohaté rodiny, on z rodiny chudých rybářů. Ona chce do světa, on chce zůstat v Jižní Koreji a pracovat pro jejího otce a získat si současně i jeho respekt. A vztahy mezi Jinem a Sun rozhodně nejsou tak ideální, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Jin je velice komplexní charakter a to je výzva pro každého herce. Touhle rolí se mi prostě splnil sen."


Přitom jak sám herec říká, je postava Jina úplně rozdílná od jeho samého. „Jin je konfrontační, má mnohdy agresivní sklony a osobnost. Já jsem naprostý opak," říká herec a dodává, jaký herec je nejvíce podobný své postavě. „To bude pravděpodobně Terry O'Quinn, který hraje Johna Locka. Je úplně stejný jako jeho postava. Je to až neuvěřitelné." I Danielův manželský vztah je úplně odlišný od toho, jaký má Sun a Jin ve Ztracených. Se svou ženou žije údajně v idylickém vztahu, mají spolu dvě děti a kvůli seriálu se přestěhovali na Havaj, stejně jako spousta dalších Danielových hereckých kolegů. „Čtyři měsíce jsem v Rumunsku natáčel horor Jeskyně, a rodina mi chyběla úplně strašně. Bylo mi jasné, že bych bez nich příliš dlouho nevydržel, a tak jsem je vzal na Havaj s sebou."

A o tom vlastně herectví je. Dokázat věrohodně zahrát někoho úplně jiného, než jste vy sám. A Daniel Dae Kim to myslím umí skvěle.