Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Ztraceni: Znovu magická čísla!
Ztraceni: Znovu magická čísla!
Co se odehrálo ve včerejší epizodě seriálu Ztraceni? Sledovali jsme trosečníky, kteří se dostali zpět na ostrov, ale byli přepadeni, a zároveň napínavé události v tajemném bunkru…
Co se stalo na ostrově v odvysílané epizodě, nazvané Instruktáž?
 
Michael a Sawyer, které právě vyvrhlo moře, stojí společně s Jinem vyděšeně na pláži. Blíží se k nim polonahý muž a masivní dřevěnou holí je omráčí. Pak je se svými společníky odtáhne do džungle, kde už na ně čeká hezky hluboká díra.
 
Situace v bunkru se nijak zvlášť nezměnila. Desmond drží Lockea jako rukojmího a míří na Jacka. Ten má však zbraň taky a i když je Johnův život v nebezpečí, odmítá ji odložit. Kate, která zatím vše sledovala z větrací šachty, se tedy rozhodne jednat. Proleze úzkým tunelem a dostane se do skladu zbraní, Desmondovi přímo do zad. Nabije jednu z pušek a tiše se přibližuje k muži, jenž obýval bunkr, a pažbou ho udeří do hlavy. Než však Desmond padne k zemi, omylem vystřelí ze své pistole a zasáhne počítač, do kterého před chvílí zadával čísla. Je si jistý, že všechny čeká smrt!
Michael a ostatní se probouzejí z omráčení. Jsou stále v hluboké díře. Mříž, sestrojená z bambusů a lián, se najednou otevře a do jejich „vězení“ přibývá další člověk, dívka, kterou jsme mohli vidět v letištním baru, jak flirtuje s Jackem. Je to Ana Lucia.
 
Ana Lucia se probere a začne se seznamovat se zbytkem osazenstva díry. Zjistí se, že i ona letěla oním osudným letadlem a při havárii spadla do moře na opačné části ostrova než ostatní. Nejdříve se jí dařilo přežít docela dobře, ale před pár dny přišli Ti druzí a uvěznili ji.
 
Desmond je obklíčený, ale prosí Jacka a ostatní, aby ho pustili, aby mohl opravit počítač. Zároveň si tak uvědomí, že Jacka poznává. Pod maximálním dozorem se Desmond řítí ke zničenému počítači. Když ho uvidí zblízka, zmocní se ho beznaděj.
Během opravování vysvětluje, že se před třemi lety účastnil závodu kolem světa a pak ztroskotal na ostrově. Tam ho našel muž jménem Kelvin a dovedl ho do bunkru, kde pak oba každých 108 minut po tři roky mačkali klávesu v domnění, že zachraňují svět. Pak Kelvin zemřel a Desmond zde zůstal sám.
 
John posílá Kate na pláž pro Sayida, který by snad mohl počítač opravit. S Jackem se pak vydává do promítací místnosti, kde jim Desmond pustí Instruktáž.
 
 
Z ní vyplývá, že bunkr nechala postavit jakási společnost Dharma pod vedením podivínského milionáře Alvara Hansa. Dále zjišťujeme, že na ostrově je takových bunkrů zřejmě víc a celá tato síť se zabývá studiem zoologie, psychologie a parapsychologie. Dále se mluvilo o nějakém incidentu, což bylo zřejmě přepětí nějakého elektromagnetického pole, které se musí za určitou časovou jednotku (že by 108 minut?) koncentrovat.
 
Zatímco John je nadšený, Jack bere celou věc spíše skepticky a než instruktáži raději věří, že se jedná o nějaký druh reality show a to všechno že je jen bouda. Desmond si přeje, aby to byla pravda, přesto když se mu počítač nepodaří zprovoznit a počítadlo neúprosně odtikává čas, utíká pryč z bunkru, jak nejdál může. Jack taky odchází, ne ze strachu ale spíše ze znechucení. John zůstává v podzemním komplexu sám a neví co má dělat.
 
 
Mezitím na opačné straně ostrova vymýšlí čtveřice zajatců plán k útěku. Až se jejich věznitel ke kleci přiblíží, Sawyer plánuje použít svou zbraň s jedním nábojem. Když zbraň vytáhne, Ana Lucia znervózní a začne se vyptávat, kde k ní přišel.
 
Nakonec Sawyera napadne a zbraň mu vezme. Michael, Jin a Sawyer překvapeně sledují, jak polonahý muž vytahuje Anu Luciu z klece. Když ji vytáhne a zavře víko, zeptá se jí: „Co si zjistila?“
 
Do bunkru k bezradnému Lockeovi přichází Kate, Sayid a Hurley (na špinavý průlez poklopem si teď nikdo ani nevzpomene, do bunkru totiž vede i normální vchod).
Zatímco se Hurley kochá skladem s jídlem, Sayidovi se podaří zprovoznit počítač. Locke tedy usedne a pokusí se si vybavit číselnou kombinaci, kterou má zadat. Když pak Hurley zjistí, o která čísla se jedná, velice znervózní. 
 
 
 
 
 
 
 
Desmond běží džunglí jako smyslů zbavený. Jelikož ale jen zmateně pobíhá v kruhu, Jack ho brzy dožene a snaží se ho přesvědčit, že všechno v tom bunkru je jenom iluze. Při tomto rozhovoru si Desmond najednou vybaví, kde Jacka potkal a jejich nové setkání chápe jako osud. Přes to je ale vyděšený z toho, co se může stát, jestli se čísla nestihnou zadat, a proto znovu utíká co nejdál od bunkru. Jack se tam ale vrátí a nahlásí Johnovi číselnou kombinaci (Desmond mu ji řekl), z čehož nemá Hurley moc velkou radost.
 
Čísla jsou zadána, ale John ještě nezmáčkl enter. Chce totiž, aby to udělal Jack a tím mu vyjádřil podporu v následujících dnech. Jack sice celé té věci s klávesou nevěří, ale přes to ji nakonec zmáčkne. John Locke si bere první směnu u záhadného počítače...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na co hrdinové během děje vzpomínali?
 
John se pořád nedokáže smířit s tím, že ho jeho otec podvedl a „ukradl“ mu ledvinu. Nejdříve chodil na terapie, ale soužití s bandou přecitlivělých cvoků mu nijak nepomohlo. Potkal tam však Helen, se kterou se rychle sblížil a začali spolu chodit. Ale ani láska mu nepomáhá. Probouzí se uprostřed noci a chodí před otcův dům, kde tráví několik hodin. Helen na to přijde a snaží se Johna přimět zapomenout na minulost.
 
 
 
 
 
Záhada, která se v tomto dílu vynořila:
 
Záhadou, kterou se dnes pokusíme trošku poodhalit, bude samotná instruktáž, kterou na staré černobílé televizi sledovali Jack s Johnem.
 
Celým filmem nás provází jakýsi vědec. Na začátku nás seznámí s myšlenkami dvojice výzkumníků, zabývajících se už zmíněnou psychologií, parapsychologií a zoologií. Zajímavé je, že při zmínce o zoologii se ve filmu objevil záběr se dvěma ledními medvědy, což by mohlo znamenat, že na ostrov byli dovezeni kvůli výzkumu. Realizaci projektu, který by se do podrobna věnoval těmto vědám, umožnil podivínský milionář Alvar Hanso. Jeho pohnutky zatím nejsou zcela jasné, ve filmu ho vidíme pouze jako siluetu za oknem. Můžeme jen spekulovat o tom, proč se rozhodl sponzorovat tak nevšední projekt. Možná se i on o tyto vědy zajímá. Muž v instruktáži také prozrazuje, že tým v tomto bunkru (Labuti) by měl být dvoučlenný. Když se však Desmond dostal na ostrov, Kelvin zde byl sám. Avšak zajímavější otázka, než „kam se poděl Kelvinův společník?“ je, „kam se poděl Kelvin?“ Desmond jen řekl, že zemřel, ale na druhou stranu ani on nemusí říkat pravdu a bůh ví, co před námi ještě tají. Také je docela možné, že Kelvina zabil, nebo že žádný Kelvin nikdy neexistoval.
 
Zbytek instruktážního filmu je nejasný. Muž důrazně upozorňuje, že kód se musí zadat vždy, každých 108 minut, jinak že dojde k přepětí elektromagnetického ložiska. Tato informace by nemusela být nijak zvlášť zavádějící. Když se Jack poprvé dostal do bunkru, prošel okolo betonové zdi, která k sobě přitahovala jeho klíč, co nosí na krku. O té samé zdi pronesl Reskond: „Když kolem ní projdu, začnou mě bolet plomby.“
 
Muž ze záznamu také upozorňuje, aby nikdo nezkoušel používat počítač k jiné činnosti, jako například ke komunikaci s ostatními stanicemi. V několika částech filmu je dobře vidět, že instruktáž je sestříhaná. Do budoucna můžeme jen doufat, že se nám odtajní i zbytek filmu a že nahlédneme i do dalších bunkrů. Pokud nějaké vůbec jsou, že? :-)
 
Na co se můžeme těšit příští týden?
 
Příští epizoda se bude jmenovat „Huga nemá nikdo rád“, a nebude zaměřená na nikoho jiného než na usměvavého pohodáře Hurleyho. Jak jsme ale mohli vidět v jeho posledním flashbacku v epizodě Čísla a jak uvidíme i teď, zdání může klamat...